KOŞ ÇOCUK

Bu yazı http://sinaneryigit.com/ sitesinden alınmıştır.

Tepe Not: Sizden hiç yazımı paylaşmanızı v.s. istemedim ancak bu yazıyı paylaşın lütfen. Çok değerli bir amaca hizmet ediyor. Okuyunca anlayacaksınız.

Koş. Sakın durma yerinde. Kaç sana şeker uzatan amcalardan.

Kapıyı iyi kilitle. Bohçacılar gelirse açma, kaçırırlar!

Koşma çocuk! Düşersin.

Koş çocuk koş, bir şey olmaz. Düşersen de kalkarsın!

Çocuklukta bize yapma denilen ne varsa yapmaya çalışıyorum bir süredir. Çünkü çocukların zekası, yaşayışı, aklı, vicdanı büyümüşlerden çok daha büyük. Çok değer veriyorum çocuklara. Onlarla çok vakit geçirmeye çalışıyorum ki dillerinden konuşabileyim. Mutlu ediyor bu beni. Çünkü mutsuz tek bir çocuk göremezsiniz! Ne olursa olsun. 5 dk. küserler, üzülürler, başlarlar oynamaya. Hayatın devam ettiğini en iyi onlar bilirler. Bu sebepten de ufacık şeylere sevinirler, mutlu olurlar. O gözlerindeki kıvılcımla, mutlu ederler insanı.

Yakın zamanda bir arkadaşımdan bir mesaj aldım. İsmi İlayda Yağmur Yılmaz. Benim gördüğüm en güzel ruhlardan birine sahip bu insan. Yüzsüzlük yaptı, bizden doğum günü hediyesi istedi. Bizden; doğum gününde onunla beraber olmamızı ve bir çocuk yuvasında ona eşlik edip çocukları sevindirmemizi istedi. Bir hediye, oyuncak, kıyfet veya hiç yoksa onlara verilen birazcık şefkâtle. Tabii ki gideceğiz, değil mi?

Sizlerle mesajını paylaşıyorum. Lütfen okuyun ve bu yazıyı olabildiğince çok kişiyle paylaşın.

“Sevgili arkadaşlarım,abilerim,ablalarım,kardeşlerim.. :)

Telefonum suya düştüğü için bir çocuğunuzun iletişim bilgileri elimde yok şu an,simde kayıtlı olanlara daha önceden kısa mesajla bir bilgilendirme mesajı atmıştım zaten toplu olarak.. Şimdi ise detayları paylaşmak istiyorum..

17 Haziran Cuma günü benim doğum günüm.. 

Özel günlere çok önem vermeme rağmen kendi doğum günümü en son bi 9 yıl kadar önce kutlamıştım sanırım.. Bu yıl ise benim için çok özel bir projeyi hayata geçirmek istiyorum.. Bunu yapabilmem içinse sizlere ihtiyacım var.. :)

Zaman zaman çocuk esirgeme kurumlarına gitmeye,oradaki çocuklarla paylaşımlarda bulunmaya önem verdiğimi,çocukların benim için ne kadar kıymetli olduğunu beni az çok tanıyan herkes bilir.. 

Bi süredir o çocukları mutlu edecek bir şeyleri hayata geçirme fikri vardı aklımda ama geniş kapsamlı bi çalışma için vakit ayıramadım bir türlü.. Bu da vicdanımı son derece rahatsız eden bir konuydu ki doğum günümün bu iş için çok güzel bir vesile olabileceğini düşündüm.. :)

Aranızda daha önce çocuk esirgeme kurumlarında bulunmuş arkadaşlarım var mı bilmiyorum.. Ama bi çocuk esirgeme kurumuna gittiğiniz zaman -daha önce hiç görmemişlerse sizi- şöyle bi geriye çekilip süzerler.. Elleriniz doluysa ne var ki acaba diye merakla bakarlar.. -ki genelde kendiniz veremezsiniz,yönetim dağıtır alınanları adil olması açısından-.. Ufak olanlar duvara,koltuğa,kapıya iyice yapışıp mümkün olduğunca geri çekerler kendilerini.. Yaşınıza yakın,daha büyük olanlar biraz utangaç,biraz hırslı,belki biraz öfke dolu gözlerle bakarlar.. süzerler.. kılık kıyafetinize bile çok dikkat etmeniz gerekir.. Kol düğmenize kadar incelerler ; onları incitmemek için dikkat etmeniz gerekir.. Sarılmak istersiniz,sadece sarılmanıza müsade ederler.. Onlar size sarılmaz genelde.. 

İlk gittiğinizde o ortak paylaşım alanını yaratmak öyle zordur ki.. Sorsanız cevap alamazsınız,oyun oynamak istersiniz,tepki gelmez.. Ama aşılan bu ilk dakikalardan sonra.. Zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan bi bakmışssınız hep beraber kahkaha atıyosunuz,bi bakmışssınız biri bi kolunuzdan biri diğer kolunuzdan çekiştiriyor.. Biri kulağınıza bir isteğini fısıldıyor.. Biri sarılıp ağlıyor derdini anlatıyor.. Bi bakmışssınız buluşmuşsunuz gülüşlerde ya da hüzünlerde.. Oradan ayrılırken ilk başta sadece sarılmanıza müsade eden minik bedenlerin boynunuzu boğarcasına sarılmasından,kucağınızdan inmemesinden.. size hırsla,öfkeyle bakan gözlere sevgiyi ve umudu yerleştirdiğinizi görmekten.. güle güle diye el sallayan miniklerin arkanızdan “bi daha gel ama” diye bağırmasından.. sorularına dahi cevap alamadığınız küçüklerin bi kağıt parçasına telefonunuzu yazma çabalarından.. daha çok hiç bişey mutlu etmedi beni,hiç bişey öyle özel hissettirmedi.. 

İşim gereği Mika-Der ailemle yapmış olduğum ziyeretler dışında İstanbul’a geldim geleli şahsım adına onlar için bi fedakarlık da bulunamadım.. Şimdi bunu kendi özel günümde sizinle birlikte gerçekleştirmek istiyorum.. 

17 Haziran doğum günüm ancak 18 Haziran’da 7′den 70′e kim olmak istiyorsa yanımızda bekliyorum.. (Tarih değişti. 28 Haziran – Salı)

Evet yüzsüz bir biçimde doğum günüm için hediye istiyorum sizden ; başka bir canlının mutluluğuna vesile olduğumu görmekten daha mutlu etmiyor hiç birşey beni.. Bu hayalimi daha önceden paylaştığım bazı arkadaşlarım “doğum gününde bile mi sosyal sorumluluk abi ya” gibi tepkiler verdiler.. Ama ben bunu sosyal sorumluluk olarak bile görmüyorum.. Görevim biliyorum,ihmal ettiğim bir görev.. İhmal edilen işlerin telafisi büyük emek gerektirdiği için de ben onlara sunmak istediğim bu büyük mutluluğu tek başıma yapamam,altından kalkamam.. Bu yüzden ihtiyacım var sizlere.. Bi oyuncak,bi t-shirt.. bi çocuğu mutlu edebilecek her ne varsa onu kapın ve o gün yanımızda olun lütfen.. :)

Hatta gelecek olan arkadaşlarımdan şöyle de bir özel ricam var ; mesela enstrüman çalan,şarkı söyleyen,skeç yeteneği olan.. doğaçlama bir şeyler çıkarabilecek olan.. gibi gibi orada bi eğlence ortamı yaratabilecek meziyetleri olan arkadaşlarım da “ben şunu şunu yapabilirim.. ” gibi tavsiyelerini de paylaşırlarsa benimle çok daha kaliteli ve eğlenceli vakit geçirebiliriz diye düşünüyorum.. :)

Bu şimdilik sadece benim hayalini kurduğum bir projeden ibaret.. Netleştirebilmem için gelecek kişilerin bana geri dönüş yapıp bildirmeleri gerekiyor ki ben resmi kurumlardan ilgili gün için belli bir kişi sayısı dahilinde izin almalı ve konuyla ilgili dilekçe yazmalıyım.. Onların uygun göreceği yetiştirme yurdu neresi olur,hangi yaş aralığında çocuklar mevcut orada gibi bilgileri de gelecek arkadaşlarımla kısa süre içinde paylaşabilirim bu sayede ve o güne hazırlanma sürecimiz daha verimli geçer.. :)

NOT : Bu mesajı listemdeki herkese tek tek ulaştırıyorum,içlerinde aylardır konuşmadıklarım da olabilir.. “Aa genel bir mesaj,beni dahil etmemiştir bence İlayda,konuşmuyoruz ki..” gibi düşüncelere kapılmayın lütfen.. İstisnasız gelecek olan herkes beni inanılmaz mutlu edecektir.. 

Beni ve oyuncakları gördülerinde de mutlu oluyorlar evet,sohbet ettiğimde kendilerini özel hissediyorlar evet.. Ama sizlerle çok daha güzel olacak,çok daha mutlu olacaklar eminim.. 

Bu yüzden doğum günümde bana bir çocuğun gülüşüne vesile olma mutluluğunu hediye ediniz.. “

Yağmur bu aktivite için izin almaya uğraşırken bütün İstanbul’u gezmiş, sonunda Eyüp Çocuk Yuvası uygun görmüş. Çocukların yaşları 2-12 arasıymış.gelmek için bilgiyi yagmur2a verebilirsiniz.
Maili:ilaymur@gail.com
bir günlüyüne her şeyi unutup mutlu olun mutlu edin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !